baracek krajka Veleobec sdruzenych obci baracniku
Alena Balladová: Milé tetičky, sousedé, chtěla bych se podělit o činnost, kterou u nás pořádáme.

Patřím k mladší generaci baráčníků. Do jejich řad jsem vstoupila v roce 2012. V následujícím roce jsem byla navržena stávající syndičkou na výměnu jejího postu. Tohoto kroku si dodnes velmi vážím.

V rámci rozkoukávání se ve funkci jsem pročetla nejen současné, ale i historické materiály kde bylo psáno, že již „v roce 1873 podporoval první spolek především vdovy, sirotky a chudinu“. Naše obec “ Černá Ves“ např. pořídila z dotací města 21 vánočních balíčků pro staré a nemocné lidi.

Za nějaký čas se mi propojila slova „Vlastenecko – dobročinná“ a „hmotná nouze“, což je mimo jiné jedno z oddělení úřadu práce, kde jsem zaměstnána. S kolegyní jsme se domluvily a záhy jsem svůj nápad v rámci tradic realizovala. Již na jaře 2014 jsme na naší rychtě Baráčnické obce „Černá Ves“ v Novém Strašecí uspořádali první dobročinnou sbírku pro lidi, kteří se ocitli v hmotné nouzi. Sbíráme vždy tematicky, podle toho, na čem se dohodneme, že je potřeba. Od roku 2014 do dnešního dne proběhlo 13 sbírek: vše pro děti (postýlky, hračka, kočárky i oblečení), rovné prádlo (povlečení, ručníky, utěrky, ubrusy i deky), vše do kuchyně (nádobí, příbory, hrníčky, talíře, kuchyňské nástroje i přístroje), šály, čepice, rukavice, bačkory, pláštěnky, deštníky … Jednou jsme pomohli místnímu domovu seniorů sbírkou zbytků látek, stužek, vln, korálků a dalšího materiálu potřebného k aktivizaci spoluobčanů žijících v tomto zařízení.

Úřad práce tuto aktivitu ocenil jako příklad dobré praxe v celém Středočeském kraji.

Věřím, že i v dalších letech bude tato záslužná činnost baráčníky spolu s občany města Nové Strašecí rozvíjena.

 

Alena Balladová

 
paticka