baracek krajka Veleobec sdruzenych obci baracniku
Zotavovna Černovice a možné nápady zpříjemnění pobytu v ní

Pobyt v zotavovně je dobrý pro rodiny s malými dětmi a také pro seniory. V okolí je mnoho zajímavých míst. Někam se dá dojít pěšky, dojet vlakem – úzkorozchodnou s možným přestupem na normální tratě a někam se dá dojet autem. Pokusil bych se inspirovat vlastními zkušenostmi naši čtenářskou veřejnost a případné návštěvníky zotavovny. Vždy záleží na možnostech i schopnostech rekreantů. Pěšky se dá chodit přímo po Černovicích, v parku, cestou ke koupališti, k cukrárně s vlastní výrobnou čokolády i dalších pamlsků, do restaurace Mlýn (i když asi trochu dražší), návštěva kostela na náměstí, návštěva dětského hřiště v areálu učiliště u lesa, a pro děti je mnoho prostoru na zahradě zotavovny.

Pro mobilnější návštěvníky a zdatnější chodce je možné provést výlety vlakem, úzkorozchodnou tratí do Kamenice pod Lipou na zámek s muzeem hraček a hezkým parkem okolo a pak pokračovat do Jindřichova Hradce. V tomto městě je k vidění pohyblivý Betlém, který jeho autor stavěl 60 let. Dalšími památkami jsou zámek, gotické kostely, rybník Vajgar, zpívající fontána a městem prochází i 15 poledník, který je na zemi naznačen. Z Jindřichova Hradce se pak dá dojet autobusem až do Třeboně, kde jsou k vidění další památky jako zámek, zámecký park, krásné náměstí, rybníky atp. Tento výlet by se zřejmě musel rozložit do dvou dnů, aby z toho rekreanti něco měli. Vlakem se dá dojet i do Chýnova, kde je nádherná jeskyně hluboká 54 metrů. Rovněž do Tábora se pak dá pokračovat a v Táboře je památek velké množství. Byl založen husity v roce 1420, k vidění je historická radnice a starý kostel na historickém náměstí, pozdně gotické domy, bývalý hrad s Kotnovskou věží, krásně udržované podzemí s procházkou až 1,5 hodiny, rybník Jordán a mnoho dalších památek a zajímavostí např. muzeum čokolády. Tyto výlety jsem uváděl jako možnosti vlakem, ale samozřejmě se vše dá navštívit i autobusem a především autem.

K výletům automobilem mohu doporučit bližší i vzdálenější cíle. Mezi ty bližší patří Chýnovská jeskyně cca 13 km daleko, hrad Kámen s muzeem motocyklů asi 10 km, výše uváděný Tábor 22 km a 5 km od Tábora je Kozí Hrádek, kde kázal mistr Jan Hus. Od Tábora směrem na Malšice a dále je umístěn u vsi Stádlec řetězový most, přemístěný z Vltavy kvůli stavbě přehrady Orlík. Na druhou stranu od Černovic projedete přes obec Choustník, kde je zřícenina hradu ze 13. století a je vzdálen asi 15 km a pokračovat můžete Žirovnice asi 25 km a k vidění je hrad, barokní zámek v Kardašově Řečici, vzdálené také asi 30 km a odtud je to kousek do Soběslavi. Směrem severním pak leží město Pacov a přes něj se lze dostat do Pelhřimova, bývalého okresního města. K vidění tam jsou gotické hradby, gotický kostel, renesanční a barokní domy a také bývalý zámek přebudovaný na radnici. Z Černovic je to okolo 30 km. Navštívit můžete také zámek Červená Lhota vzdálená 16 km. Tyto výlety jsou max. jednodenní, ale spíše půldenní.

Nakonec jsem si nechal možné celodenní výlety, které jsou také hodnotné. Můžete navštívit město Písek, kde najdete nejstarší kamenný most ve Střední Evropě, zbytky středověkého opevnění, palác bývalého hradu, renesanční a barokní domy, kostel a také velice hezké procházky po městě i podél řeky Otavy. Do Písku se dostanete přes Tábor, je to asi 70 km. Další delší výlet můžete absolvovat po trase Soběslav, Týn nad Vltavou a okolo jaderné elektrárny Temelín, můžete navštívit zámek Kratochvíle, kde jsou vystaveny obrázky dětských večerníčků, a pokračovat na zámek Hluboká nad Vltavou a v jejím okolí i místní ZOO u rybníku Bezdrev. Zpět se to dá stejnou trasou nebo přes České Budějovice. Trasa je dlouhá cca 100 km až do Českých Budějovic a asi 65 km zpět. Ty navštívit při jednom výletu by bylo asi moc náročné a proto bych je nechal na další výlet. Ten bych doporučovat právě do uvedeného města, které je velice hezké a je v něm mnoho památek. Je to královské město od roku 1265 se zbytky gotického opevnění, Černá věž, solenice, všude známé „masné krámy" z doby okolo 1560, barokní radnice, Samsonova kašna na největším náměstí v republice, klášter s ambity a také Český úsek bývalé konězpřežky do Lince. A lze potom pokračovat do Českého Krumlova, kde je krásný starobylý městský komplex, hrad založený ve 13. Století Vítkovci, krytá chodba spojující zámek s divadlem, krásná zahrada, otáčivé hlediště, galerii obrazů v zámku a další spoustu zajímavostí. Při tomto výletu najedete z ČB dalších 26 km, dohromady asi 90 km a zpět do Černovic se dostanete stejnou trasou. Toto byly jen nabídky pro přehlednost, ale dobří trempi si najdou určitě i další možnosti.

 

Připravil 1. místorychtář a rychtář organizačního odboru Veleobce s. Václav Faix Bc.

 
paticka